Track teams continue to build success

by Steve Ottman Falls News Correspondent


THE MEMBERS OF THE 2015 Sheboygan Falls High School girls track and field team are seniors- Hannah Brecht, Sami Brunner, Rachel Gremminger, Cheyenne Grupe, Haley Schibur; juniors Allison Dorn, Michelle Reilly, Kim Schwobe, Ciara Trunnell, Erika Van Engen; sophomores- Elizabeth Behling, Aubrianna Beyer, Alison Biederwolf, Erica Lorenz, Anna Mueller, Kristen Rauch, Autumn Scott, manager Morgan Ottman, manager Bell Kulow; freshman-Miranda Allee, Kim Dean, Kendra Ison, Sara Klemme, Elaina Krumholz, Samantha Leicht, Megan Rammer, Alli Ross, Haven Simonich, Eileen Sterner, Alyssa Sommerfeld, Stephanie Testroete. Coaches Chuck Otte, Linda Goedert, Doug Dorn and Tiffany Otte. - Photo courtesy of Harmann Studios THE MEMBERS OF THE 2015 Sheboygan Falls High School girls track and field team are seniors- Hannah Brecht, Sami Brunner, Rachel Gremminger, Cheyenne Grupe, Haley Schibur; juniors Allison Dorn, Michelle Reilly, Kim Schwobe, Ciara Trunnell, Erika Van Engen; sophomores- Elizabeth Behling, Aubrianna Beyer, Alison Biederwolf, Erica Lorenz, Anna Mueller, Kristen Rauch, Autumn Scott, manager Morgan Ottman, manager Bell Kulow; freshman-Miranda Allee, Kim Dean, Kendra Ison, Sara Klemme, Elaina Krumholz, Samantha Leicht, Megan Rammer, Alli Ross, Haven Simonich, Eileen Sterner, Alyssa Sommerfeld, Stephanie Testroete. Coaches Chuck Otte, Linda Goedert, Doug Dorn and Tiffany Otte. - Photo courtesy of Harmann Studios The Sheboygan Falls High School boys and girls track teams kept pace to taste success during the 2015 season.

The Falcons boys and girls teams both finished in sixth place in a closely contested Eastern Wisconsin Conference Meet.


THE MEMBERS OF THE 2015 Sheboygan Falls High School boys track and field are (fourth row, left to right) Blake Lombardo, Nathan Garczynski, Connor Miller, Josh LeMahieu, Alex Antonie, Justyn St. Onge, Will Otte, Max Kuplic, Davis Lesperance; (third row) Brad Wagner, Adam LeMahieu, Clark Otte, Dustin Setzer, Jared Tenpas, Nick Bimmel, David Gremminger, Beau Goudreau; (second row) Zach Vetter, Michael Bimmel, Logan Konrad, Coach Tiffany Otte, Coach Chuck Otte, Coach Doug Dorn, Coach Linda Goedert, Brayden Kuester, CyrusTaylor; (front row) Derek Matz, Lucas Kaland, Ethan Kopelka, Glenn Borden, Jacob Long, Kaleb Ison, Jack Leibham, Parker Kampmann. - Photo courtesy of Harmann Studios THE MEMBERS OF THE 2015 Sheboygan Falls High School boys track and field are (fourth row, left to right) Blake Lombardo, Nathan Garczynski, Connor Miller, Josh LeMahieu, Alex Antonie, Justyn St. Onge, Will Otte, Max Kuplic, Davis Lesperance; (third row) Brad Wagner, Adam LeMahieu, Clark Otte, Dustin Setzer, Jared Tenpas, Nick Bimmel, David Gremminger, Beau Goudreau; (second row) Zach Vetter, Michael Bimmel, Logan Konrad, Coach Tiffany Otte, Coach Chuck Otte, Coach Doug Dorn, Coach Linda Goedert, Brayden Kuester, CyrusTaylor; (front row) Derek Matz, Lucas Kaland, Ethan Kopelka, Glenn Borden, Jacob Long, Kaleb Ison, Jack Leibham, Parker Kampmann. - Photo courtesy of Harmann Studios The boys took third place at the WIAA Division 2 Regional Meet and Vanderpan Invitational, fourth at the Spartan Invite and first place at the Freshman-Sophomore EWC Meet.

Falls sophomore Clark Otte and senior Josh LeMahieu each qualified for state. Otte advanced to state in the 1600 and 3200 relay, while LeMahieu qualified in the shot put.

“I am extremely proud of Clark and Josh for their hard work in getting to state and how they represented Sheboygan Falls,” remarked Falcons boys coach Chuck Otte.

Otte took second place in the 3200 relay to gain a state medal.

Sectional qualifiers were the 400 relay team of Lucas Kaland, Dustin Setzer, Beau Goudreau, Will Otte, Cyrus Taylor and LeMahieu, the 3200 relay team of Brayden Kuester, Justyn St. Onge, Kaleb Ison, Zach Vetter and Clark Otte, LeMahieu and Nate Garcyzinski in the shot and discus, Clark Otte in the 1600 and 3200, while Will Otte and Glenn Borden competed in the high jump

“We have a strong sophomore and freshman class that scored a lot of points for us,” said head coach Chuck Otte. “Our program has continued to get stronger and I look forward to seeing the improvement for next season.”

The Falcons will miss the contributions of seniors Will Otte, LeMahieu, St. Onge and Michael Bimmel next year.

The Falls girls squad took third at the regional meet, second at the Spartan Invite and second at the EWC Relays and the Frosh/ Sophomore EWC Final.

Alyssa Sommerfeld qualified for state in the high jump.

Sectional qualifiers included Allison Dorn and Elizabeth Behling in the pole vault, Michelle Reilly in the discus, Rachel Gremminger in the long jump, Sommerfeld in the high jump, 100 and 300 hurdles, Schibur in the 200, the 400 relay team of Schibur, Hannah Brecht, Haven Simonich, Kim Schwobe, the 800 relay team of Schibur, Simonich, Gremminger, Schwobe and 1600 relay team of Dorn, Erica Lorenz, Alison Biederwolf and Gremminger.

“Overall the season went well,” said Falcons’ head coach Linda Goedert. “We had some good performances both in the indoor and outdoor seasons.

“Our team was made up of veteran leadership and overall hard working individuals,” he said. “All of our athletes, no matter what grade level, contributed to the success of our team.”

The Falcons will miss seniors Hannah Brecht, Sami Brunner, Rachel Gremminger, Cheyenne Grupe, and Haley Schibur next year.

“Schibur did a great job for us as our best sprinter in the open 100 and 200 and as the starter for our 400 and 800 relay teams,” Goedert remarked. “She also consistently contributed in the high jump and was overwhelmingly voted team MVP by her teammates.”

The girls team MVP was Schibur, while Sommerfeld captured the MVP Sprints, Dorn collected the MVP Field and Behling took the MVP Distance.

Most Improved-Sprints Award went to Simonich, Reilly won the Most Improved-Field Award and Megan Rammer picked up the Most Improved-Distance Award.

The Alice Zell Award went to Sami Brunner.

“Brunner was a captain and four-year track and field athlete in the shot put and discus,” Goedert stated. “Sami was a great role model for her teammates and an outstanding resource for her coaches.”

The boys team awards were as follows, MVP-Will Otte, Sprint MVP-Kaland, Field MVPLeMahieu, Distance MVP-Clark Otte, Sprint Most Improved- Derek Matz, Field Most Improved- Garczynski, Distance Most Improved-Kuester.

The Al Goetz Award went to- Josh LeMahieu and Will Otte.


Most recent cover pages:













Poll
Do you think Elkhart Lake made the right decision in not allowing Strawberry the pot-bellied pig?:

Copyright 2009-2018 The Plymouth Review, All Rights Reserved

Contact Information

113 E. Mill St., Plymouth WI 53073
Local: 920-893-6411 Toll Free: 1-877-467-6591
Fax: 920-893-5505










Meals with Marge

Wittkopp's Funeral & Cremation Services